תקציב המדינה 2022: אושר בוועדת הכספים. איך הוא מחולק?

תקציב המדינה 2022: אושר בוועדת הכספים. איך הוא מחולק?

בזמן שרצף העדכונים נמשך אודות הסעיפים ההזויים בתקציב מדינת ישראל עובדה אחת כבר ברורה. תקציב המדינה 2022: אושר בוועדת הכספים. איך הוא מחולק? ולמה הידיעה על תקציב האכלת חתולים תפס כל כך הרבה כותרות.

תקציב המדינה 2022

תקציב המדינה 2022

מי באמת צריך תקציב חדש? 

הצעות התקציב לשנים 2021 ו-2022 מוגשות לאחר תקופה ממושכת של העדר תקציב מדינה והתנהלות של למעלה משנה וחצי על פי תקציב המשכי. מכיוון שהמחוקק לא צפה תקופה כה ממושכת של העדר תקציב. המסגרת החוקית מצריכה מספר התאמות על מנת לאפשר התנהלות תקציבית רציפה עם חזרה לתקציב מדינה.

לא מעט כלכלנים גידו לכם, ובצדק, שתקציב חדש פירושו פריצת מסגרות. הריי כל הוצאה נוספת מעל התקציב ניתן לאשר בחוק ושלמור על מסגרת תקציבית. על רקע הזעקה לצמצם את הגירעון הממשלתי ומצוקת העצמאים בולטים סעיפים זניחים מבחינה כספית.

מכולן בולטת החלטה אחת אומללה. 12 מיליון שקל תקצה מדינת ישראל להאכלת חתולים. מה שנראה לחלק מאתנו מטרד ולא יותר מכך. עכשיו, בכל פעם שנישום יגיע לפקיד שומה במס הכנסה, הוא יזכור רק דבר אחד מהתקציב לשנת 2022 – כמה כסף הולך להאכלת חתולים.

התקציב של המדינה אגף התקציבים. איך מחולק תקציב המדינה 2022

חוק מסגרות תקציב המדינה לשנים 21-22, הקובע את תקרת הגרעון ואת שיעור הגידול המרבי בהוצאה הממשלתית ביחס להוצאה בתקציב אשתקד. בתום הקראת החוק, דיון ארוך בגוף החוק והצבעות לעניין הסתייגויות וטענת נושא חדש שנערכו אתמול, סיימה הבוקר הוועדה להצביע על ההסתייגויות שנותרו, ועל אישור החוק לקריאה שנייה ושלישית.

השנה אף אחד כבר לא עסק מה יהיה חלק האוניברסיטאות בעוגה התקציבית. יותר מכך, ההחלטה האומללה בדבר תקציב המדינה גיל פרישה גם כבר לא מעניינת אף אחד.

האם רשות המיסים תעמוד ביעדי הגבייה למימוש התקציב?

בכל גוף כלכלי יש שני קצוות. צד אחד מוציא את הכסף של הארגון. הצד השני, המכירות והשיווק צריכים להביא את הכסף. במונחים של מדינה, רשות המיסים היא גוף המכירות העיקרי. כעת מסגרת התקציב וגביית הכספים מהציבור היא בידיים של רשויות המס. בראשן מס הכנסה, מס ערך מוסף, מיסוי מקרקעין ועוד.

יותר מכל רשות אחרת במדינת ישראל, רשות המיסים באמצעות פקידי שומה ותקנות מס הכנסה, היא זו שעליה מוטל לגייס את הכסף למימוש תקציב המדינה.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *