ביקורת מס הכנסה מה בודקים? תשובות על בסיס מקרים אמתיים

ביקורת מס הכנסה מה בודקים? תשובות על בסיס מקרים אמתיים

החזרה לשגרה החזירה גם את פקידי השומה בביצוע ביקורות בעסקים. מטרת הבירורים של רשות המיסים היא לוודא רישום נכון של הכנסות בעסק ולאחר מכן תשלום מס הכנסה ומעמ בהתאם לחוק. ביקורת מס הכנסה מה בודקים? תשובות על בסיס מקרים אמתיים. 

ביקורת מס הכנסה מה בודקים

ביקורת מס הכנסה מה בודקים

מה קרה בביקורת מס הכנסה בצפון הארץ? 

במבצע קיץ, כמעט צפוי מראש ובשיא העונה. לא פחות מ-53 בתי עסק נבדקו במסגרת מבצע ביקורות מס הכנסה בצימרים ואטרקציות ימיות בצפון. פקחי רשות המיסים עקבו אחר הכנסות העסק ובקשו מהבעלים לראות את ספרי החשבונות על מנת לוודא שכנגד כל הכנסה ותשלום של לקוח ישנו רישום של חשבונית וקבלה. זה נכון גם כאשר מדובר ביקורת מס הכנסה עוסק פטור.

מה קורה בביקורת של רשות המיסים בעסקים? הנה כמה דוגמאות

בתי העסק נבדקו במסגרת מבצע ביקורות ניהול ספרים שערך פקיד שומה טבריה והתמקד בצימרים, בתי לינה כפריים ונותני שירותי אטרקציות ימיות. הביקורות התרכזו בעיר טבריה, ובישובים בסביבה, בהם מעלה גמלא, רמות, חד-נס, מגדל, יבניאל, ארבל, כחל, כלנית, טפחות ורכס הפוריות. במסגרתו נבדקו 53 בתי עסק. בחלק מהעסקים נמצא שאין רישום של הכנסות וישנם ליקויים בניהול ספרי החשבונות על אף שמרבית העסקים מחזיקים באישור ניהול ספרים. 

כנגד כל הכנסה ותשלום יש להוציא מיד קבלה וחשבונית על פי דין! ( תירוצים זה לא מספיק….). 

“יש הרבה עבודה, ואנחנו בשיא העונה”, כך תירץ בעל מתחם חדרי אירוח במעלה גמלא, לאחר שבביקורת מס הכנסה בבית העסק שלו נמצאו העברות בסכום 3,500 ₪ שלא נרשמו בספרי העסק. בעקבות ממצאי הביקורת, הוסיף בעל המקום והסביר: “בסוף החודש אני עושה רישום ומעדכן בספרים”.

מה העונש על אי רישום הכנסות כדין? 

המקרה הועבר להמשך טיפול במשרד השומה. בביקורת אחרת, במתחם צימרים במושב רמות, בעלת העסק השתמשה בתירוץ זהה כאשר מצאו המבקרים פתק בכתב יד ובו שמות לקוחות שהזמינו יחידות ופירוט מקדמות שהועברו. מבדיקת המבקרים בספרי ההזמנות ובספרי החשבונות, לא נמצא תיעוד לכך. בעלת המקום הסבירה כי :”בעלי בלחץ, אנחנו בשיא העונה”. 

סביר להניח שלאחר הבירור ברשות המיסים, יוחלט על ידי פקיד שומה האם להסתפק בקנס מנהלי או בתביעה בבית משפט. בכפוף לשיקול דעת מס הכנסה ושלטונות מס ערך מוסף. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *